World HFT Championships 2018, Choltice

Ve dnech 4.-5. srpna 2018 se v areálu barokního zámku v Cholticích konalo Mistrovství světa v HFT. Závod pořádal spolek Czech Airgun Field Target Association (CAFTA) pod hlavičkou světové organizace World Hunter Field target Organisation (WHFTO). Soutěžilo se v kategoriích Open, Ladies, Springer, Junior, Veteran a Team.

 

 

Worlds2018

Zámecký park okolo choltického zámku se řadí mezi nejpěknější prostředí pro střelbu u nás a vytvořil důstojnou kulisu pro pořádání závodů nejvyšší úrovně. K závodům se přihlásilo více než 260 střelců ze 14 zemí světa, největší kus cesty na závody urazila skupina střelců z Jihoafrické republiky. Tradičně nejvíce byla obsazena kategorie Open, ve které soutěží střelci se špičkovými PCP puškami, ale velmi kvalitně byly obsazeny i zbývající kategorie Piston (střelci s pístovými vzduchovkami), Ladies (ženy), Junior (do 18 let) a Veteran, která je určena pro střelce starší 60 let. Samozřejmě nechyběla ani ostře sledovaná soutěž národních teamů, ve které se šestičlenné skupiny snažily nastřílet co nejlepší výsledek pro svou zemi. Organizátoři se snažili připravit účastníkům maximální komfort, ke kterému patří především skvěle připravené a prostorné Zero Range (cvičné střeliště), na kterém si střelci mohli ověřit funkčnost a nástřel svých zbraní a zároveň se dostanou do správné střelecké pohody. Na zámeckém nádvoří bylo k dispozici jídlo a občerstvení a lemovaly jej stánky sponzorů, kteří se účastníky snažili zaujmout různými zajímavostmi ze své produkce.

Celé mistrovství probíhalo za úmorného vedra, kdy teploty překračovaly 35°C a vítr foukal jen s minimální intenzitou, pokud vůbec.  Naštěstí  s ohledem na zdraví účastníků tomu organizátoři přizpůsobili stavbu tratí, které byly co nejvíce schované ve stínu pod stromy, a do otevřeného prostranství se vycházelo jen v nezbytných případech. Každou ze dvou tratí tvořilo 40 stanovišť se sklopnými terči, které byly nápaditě rozmístěny s využitím terénních možností tak, aby byli závodníci nuceni k maximální pozornosti především k odhadům vzdáleností. Trať Alpha byla postavena teamem, který vedl Petr Kouřimský, byla technicky velice náročná, vyžadovala od střelců maximální soustředění a precizní techniku střelby. Trať Bravo postavil se svým teamem Ian Bainbridge v duchu nejlepších anglických tradic, kdy se stavitelé snaží především nachytat střelce na odhad vzdálenosti.

Pro české barvy skončilo mistrovství velice úspěšně, v individuálních kategoriích jsme získali 7 cenných kovů a český team ve složení Ludvík Janko, Marta Růžičková, Jakub Vicher, Dušan Mandát, Ladislav Pusztai a Martin Krupka navíc získal stříbro v soutěži národů!

Velké poděkování patří všem sponzorům, bez jejichž pomoci by se podobné akce konaly jen obtížně.

Sponzoři:

JSB Match Diabolo

Česká Zbrojovka Uherský Brod

Optisan

Balistas

Altaros

Vortex

AirChrony

Kozap

Weihrauch

Pragochema

Styrotrade

Na závěr bych chtěl tradičně poděkovat všem členům organizačního teamu, kteří se svou prací a aktivitou přičinili o hladký průběh celého mistrovství. Patří jim náš potlesk a obdiv, bez této skupiny nadšenců by se podobné akce nemohly konat.

Individuální a teamové výsledky: https://www.whfto.com/index.php/whfto/worlds-2018-results

Detaily a fotogalerie:

https://www.fieldtarget.cz/cs/reporty/2018/619-world-hft-championships-choltice.html

Další fotogalerie:

https://www.zonerama.com/MartinaBurianova/Album/4531449