Mistrovství České republiky 2014

Mistrovství České republiky 2014

První Mistrovství České republiky v HFT Open pořádané organizací Czech Airgun Field Target Association se stalo minulostí. Akce, která u nás zatím neměla obdoby, se konala ve dnech 9.-10.8. v Petrušově v Zábřežské vrchovině. V bezprostřední blízkosti místní hájovny a hospody se nachází ideální terén pro pořádání HFT soutěží. Místo objevil a zajistil Zdendaxx z DLK klubu, za což mu patří velký dík.

 

Vypsány byly kategorie Open (PCP-větrovky), Recoil (pružinovky), Ladies (ženy) a Junior (do 18 let).

CAFTAtriko

Velká část z nás se sjela na místo už v pátek, abychom mohli vše nachystat a především postavit plánované dvě tratě. V Česku byly totiž vůbec poprvé pro HFT soutěž postaveny dvě dráhy celkem s 80-ti sklopkami. Trať Alfa měli na svědomí členové Drozdovsko-Lipovského kartelu vedení Svakem. Trať Bravo měli na starosti zástupci České sklopky v čele s JirkouF. 

Po dokončení příprav jsme uvítali posezení u piva a guláše, které se tradičně protáhlo do pozdních nočních hodin.

V sobotu ráno už se začali sjíždět další a další účastníci, panovalo krásné slunečné počasí s teplotou kolem 30° C, foukal slabý vítr.

rozprava-002

rozprava-003

Pro soutěžící bylo připraveno Zero range s terči v odměřených vzdálenostech, kde si každý mohl ověřit nastřelení své zbraně.

zerorange

Poprvé jsme použili pro zapisování bodů nové skórovací karty, které mají rozměry podle obalu na DVD, takže se snadno přenáší a jsou v obalu bezpečně kryté. Navíc jsou vytištěny na speciální syntetický papír, který je prakticky nezničitelný a naprosto voděodolný. Závodníci byli předem rozlosováni na dvě tratě a do jednotlivých skupin po třech střelcích, takže kdo střílel v sobotu Alfu, ten pak v neděli střílel Bravo.

ceny

Po nezbytném oficiálním přivítání účastníků ze tří zemí a sponzorů proběhlo poučení o bezpečnosti a pravidlech HFT. Především početné skupiny střelců z Polska se na našich závodech už staly tradicí.

rozprava-001

Samozřejmě nemohlo chybět společné foto. 

rozprava-004

A pak se závodníci vydali na dráhu, kterou měli vyznačenou na skórovací kartě. Každá z tratí byla navržena v odlišném stylu. Na Alfě se střílelo do kopce především na krátké vzdálenosti a na malé killzóny, často byly sklopky umístěny za horizontem, což střelce nutilo zaujímat vysoké polohy na loktech, případně rovnou střílet v kleče. Dráha Bravo byla více v klasickém stylu a zaměřená spíše na střelbu na větší vzdálenosti.

alfa

Pro představu následuje série fotek z dráhy Alfa.

alfa-001

Jak je vidět kolík byl často nahrazen jiným objektem, jako je například pařez nebo strom, který měl za úkol ztížit střeleckou polohu.

alfa-002

alfa-004

alfa-005

alfa-006

alfa-007

Pro většinu střelců skončil závod těsně před menší bouřkou. Jen pár pomalejších skupin zastihl na trati asi desetiminutový déšť, po kterém však ihned opět vyšlo slunce.

alfa-008

Po sobotním závodě se všichni vrhli na připravené jídlo a občerstvení, o které se starali členové místního mysliveckého sdružení.

pasovani

Klub DLK zavedl novou tradici pasování na HFT střelce, která byla také součástí programu.

pasovani-002

pasovani-003

Večer se pak samozřejmě jako obvykle rozproudila volná zábava. Mistrovství bylo další příležitostí jak znovu potkat staré známé a navázat nová přátelství.

vecer

Trať Bravo byla postavena v plochém lese. Architekti trati využili možnost nastražení optických pastí pro ztížení odhadu vzdáleností.

bravo-001

bravo-002

Střílelo se po obou stranách lesní cesty, střídaly se zde dlouhé a krátké vzdálenosti.

bravo-005

bravo-003

Při déletrvajícím závodě přijde skládací židle vhod.

bravo-004

bravo-008

Atmosféra na trati neměla chybu, jako vždy.

bravo-006

bravo-007

Na našich závodech musí junioři vždy střílet pouze pod dohledem rodičů.

bravo-009

bravo-011

bravo

bravo-012

Po sečtení výsledků přišlo na řadu slavnostní vyhlášení vítězů a předání medailí a cen. O umocnění těchto okamžiků se postaral Martin Krupka u mixážního pultu.

ceny-003

Jako hlavní cena pro celkové vítěze MČR v HFT open byly připraveny poháry ve tvaru diabolky, které věnoval eshop fieldtarget http://eshop.fieldtarget.cz/  a na jejichž realizaci se nemalou měrou podílel Petr Kolisch.

ceny-004

Jako první byla vyhlášena kategorie Junior, kterou drtivě ovládla Maruška Kvapilová, před Eliškou Krausovou a Antonínem Indruchem.

vyhlaseni

V kategorii Ladies zvítězila Soňa Kurucová, následovaná Olgou Klichovou a Katkou Zupkovou.

vyhlaseni-002

vyhlaseni-003

V kategorii Recoil (pružinové vzduchovky) získal v součtu nejvyšší počet bodů Grzegorz Iwaniak následovaný Miroslavem Zajíčkem a Petrem Novákem.

vyhlaseni-004

vyhlaseni-005

A v nejsledovanější kategorii zvítězil po velmi dobrém výkonu Michal Halupczok, který se stal zároveň mistrem Česka v HFT. Na stupně vítězů jej doprovodili Dušan Mandát spolu s Milanem Vaculkou.

vyhlaseni-006

vyhlaseni-007

Po vyhlášení výsledků se konala tombola, ve které se mezi přítomné losovalo velké množství krásných cen, které věnovaly firmy JSB Match Diabolo, Česká zbrojovka Uherský Brod a zbrane-vzduchovky.cz. Všem sponzorům patří velké poděkování, protože hodnotnou cenu si odnesla velká většina zúčastněných.

vyhlaseni-001

Bylo to historicky první Mistrovství České republiky a zároveň krásný závod plný přátelské atmosféry i hodnotných sportovních výkonů. Jménem organizace CAFTA bych ještě jednou chtěl poděkovat všem střelcům za vysokou účast a skvělou společnost. Doufám, že se opět sejdeme na mistrovství i příští rok.

Celkové výsledky naleznete v tabulce níže.

Vysledky 2014-08-10 MCR Petrusov